7 pravidiel pre úspešný výber zamestnanca

ADVANCA Inšpiratívne čítanie. Výber zamestnanca.

Možno ste robili už tisícky pohovorov. Iste máte svoju stratégiu, ste skúsení a, pravdepodobne, je výber zamestnanca pre vás rutinná záležitosť. Viete aj to, že nájsť správneho zamestnanca, je ako nájsť poklad, ktorý prinesie vašej spoločnosti, prirodzene, ďalšie hodnoty. Myslíte si, že ste dobrí vo vedení pohovorov? Pozrite sa, o koľkých zlatých pravidlách pri výbere zamestnanca možno neviete.

ujasnite si, koho hľadáte

Ak to neurobíte, nikdy nenájdete toho správneho človeka do vášho tímu. Často v tomto bode je zapojené HR oddelenie, no základné informácie musia ísť od riadiaceho pracovníka. Čiže, Vás. Začnite s náplňou práce a klaďte si otázky,  čo všetko vyžaduje táto pozícia, akú vysokú mieru odbornosti musí kandidát spĺňať, atď.. Nezabúdajme ani na osobnostné predpoklady.

príprava na prvom mieste

Príprava je dôležitá aj pri tých najskúsenejších. Po tom, čo ste si ujasnili koho hľadáte, viete,  akú odbornosť musí spĺňať, aké vlastnosti by mal mať. V samotný deň výberu si urobte  čas pre seba. Ani  herec nevstupuje na javisko rovno z električky.  Pripravené otázky, ktoré sa chcete spýtať. Stačí zopár, ale musia byť kľúčové, pretože odhalia toho “správneho”.

kandidát vždy správne odpovedá

Omyl. Zdá sa vám, že od kandidáta nedostávate odpovede, ktoré by ste chceli počuť? Jeho odpoveď nemusí byť vždy zlá. Takže predsudky bokom!  Všetko závisí od vašej otázky a spôsobu, ako otázku kladiete.  Skúste položiť otázku inak.  Vraví sa, že správna otázka je ako dobré kľúčové slovo zadané v Google prehliadači.

menej je viac

Nerozprávajte na pohovoroch viac, ako máte. Vy sa predsa neuchádzate o pracovné miesto.  Vytvorte kandidátovi čo najviac priestoru na sebaprezentáciu. Spomeňte si na zlaté pravidlo 80/20. 20% tvorí váš prejav najmä vo forme otázok.  80%  s radosťou prenechajte kandidátovi.

rovnakosť sa nosí

Vysoký, nízky, tvorivý či vzdelaný.  Nenechajte sa ovplyvniť pri kladení otázok tým, ako na vás kandidát pôsobí. Môže sa stať, že ten, kto je vám viac sympatický, nebude “skúšaný” v rovnakých podmienkach.  Ak  máte teda viac kandidátov dbajte na to, aby ste všetkým položili rovnaké otázky. Inak ich neviete porovnať.

kladenie tých správnych otázok je veda – BEI metóda

Staňte sa profesionálom v kladení otázok.  Spoliehať sa na to, že hádam si už nejaké otázky vymyslíte, je naozaj riskantné. Nechcete si predsa nechať ujsť toho správneho kandidáta. Jedna z uznávaných metód je BEI metóda, vďaka ktorej bude váš výber naozaj efektívny a radostný. Celosvetovo používaná a uznávaná BEI metóda vedenia výberového pohovoru, vás naučí klásť otázky cez STAR model zameraný na konkrétne správanie s orientáciou na výsledky.

po absolvovaní výberu si spravte reflexiu

Čo by som urobil inak/ lepšie? Tak rozvíjate úplne jednoducho seba  a do budúcna viete, ako byť ešte efektívnejší. Ak ste na pohovore viacerí, porozprávajte sa o priebehu a požiadajte o spätnú väzby na seba. Tak potešíte aj kolegov, že vás zaujíma ich názor. A Vy uvidíte, čo zaujímavé sa dozviete. A kto vie, možno poznatky, ktoré zistíte využijete aj v inej oblasti.

…a na záver

Nezabúdajte, že kladenie otázok musí byť zamerané aj na osobnostné vlastnosti, schopnosti/ zručnosti a motiváciu. Tieto informácie však nie je možné zistiť iba pohovorom. Siahnite aj po iných metódach ako  sú diagnostika, či  skupinové/ individuálne aktivity, ktoré vám pomôžu získať  vyššiu objektivitu a istotu. Rozhovor vám ponúkne informácie o kandidátovi tu a teraz, diagnostika vám dá informácie o stálych vlastnostiach daného kandidáta a predpokladoch i do budúcna.

Viac o BEI metóde vedenia pohovoru vám ukážeme  v nasledujúcom článku. Ak  chcete o nej vedieť viac už teraz, kontaktuje nás.

Autor